Zvijezde repatice, ili komete kako ih običavamo nazivati, rijetka su prigoda na zvjezdanom nebu, no kada se dogode postaju prvorazredna atrakcija. Ne tako davno nerazumijevanje njihove pojavnosti i strukture bilo je predmet strahopoštovanja i nelagode na "nepromjenjivom" nebeskom svodu.

Kliknite na ilustracije
yi_swan_karta_sm
Poziciona karta za kometu
yi_swan_snimak_sm
Snimak komete Yi-SWAN od strane Gregga Ruppela

Nedavno otkrivena kometa C/2009 Yi-SWAN najvjerojatnije neće uspjeti postati dovoljno sjajna da bi ju mogli vidjeti golim okom, no njena je zanimljivost ta da se radi o kometi koja je tijekom cijele noći vidljiva nedaleko sjevernog nebeskog pola u zviježđu Kasiopeje.

Zanimljiv je i tijek njezina otkrića, najprije ju je 26. marta otkrio Korejski astronom-amater Dae-am Yi a neovisno od njega 04. aprila i Rob Matson koristeći SWAN aparaturu na svemirskom teleskopu SOHO, izvorno namijenjenim za opažanje i istraživanje Sunca. No Korejski astronom nije odmah o svom otkriću izvjestio CBAT (Central Bureau for Astronomical Telegrams) na Smithsonian Astrophysical Observatory u Cambridgeu (SAD, Massachusetts) svjetskoj instituciji za prijavu i nomenkalaturu novootkrivenih kometa. Tek kada je i Matson svoje podatke dostavio u CBAT postalo je jasno kako je riječ o istoj kometi neovisno otkrivenoj od dvoje astronoma. Na poslijetku kometa je dobila službeni naziv C/2009 F6 Yi-SWAN. Prema dostupnim podacima to je prvo otkriće komete od strane nekog Korejca u suvremenoj povijesti.

Riječ je o neperiodičnom nebeskom tijelu koje je sada navratilo u blizinu Sunca a njegova će ga putanja pri odlasku odvesti tako daleko da nije moguće izračunati ponovni povratak. Dana 08. maja doći će najbliže Suncu i tada će njega biti udaljena 190 milijuna km.

Kometa je sada vidljiva i u najmanjim dalekozorima neposredno do glavnih zvijezda u zviježđu Kasiopeja kao zgusnuta svjetleća grudvica. Prilikom potrage dalekozorom nije ju moguće zamijeniti za neko drugo nebesko tijelo.

Komete su mala nebeska tijela na eliptičnim putanjama oko Sunca. Prilikom približavanja zvijezdi temperatura na njihovoj jezgri raste te počinju isparavati plin, led i prašina koji se počinju "vući" za jezgrom tvoreći tako rep komete. Čestice obasjane Sunčevim svjetlom istu reflektiraju a nama se čini kako je riječ o pravoj zvijezdi repatici. Treba reći kako je rep, iako na nebu impozantnih dimenzija (ponekada dug i po nekoliko desetaka milijuna km!), zapravo "tigar od papira" koji sadržava tek skroman dijelić materije matičnog tijela.

Za one koji u potregu za kometom krenu ranim jutrom, prije svitanja, svakako obratiti pozornost prema istočnom horizontu gdje nas očekuje sjajna Venera, ovaj puta u ulozi "zvijezde Danice" ili "Zornjače", kako se to nekada pričalo u našim krajevima.