Šaljem vam dvije fotografije jutarnje konjukcje između Mjeseca i Venere iz Pule.

 

Podaci fotografije; 26.02.2014 (06;16h) Pula
Fotoaparat; Canon EOS 600d
Objektiv; Tamron18-200mm
Otvor objektiva i žarišna duljina; f/6.3 (200mm)
Iso200
Exp. 2 sec.
Autor; Orbanić Zlatko

....srdačan pozdrav, Zlatko

Moon--Venus-2-713

Veća fotografija 5184 x 3456 px

Moon--Venus-1296

Veća fotografija 5184 x 3456 px

 

 Šta je to konjunkcija?

Konjunkcija

Konjunkcija Meseca i Venere

Jutarnji ples najsjajnijih objekata na nebu

Još konjunkcija:

Konjunkcija planeta

Konjunkcija Meseca, Venere i Jupitera

Na toj slici postavio sam žutu liniju između Merkura i tačke desno. Ako se to rastojanje promeni do poslednjeg snimka, znači u pitanju je telo koje se brzo kreće. Tu istu liniju paralelno prenosim i na sliku 3b i da – vidi se da se desna tačka dosta pomerila. Ali, i Merkur se brzo kreće oko Sunca, a i nebeski svod je zakrivljen, hm… nisam baš sasvim siguran da li sam dobro uradio merenje. Zato na prvoj slici gde sam snimio i Saturn, to je slika 2c, postavljam novu, zelenu liniju između Merkura i Saturna. Tu istu liniju prenosim na poslednju sliku 3b i vidim da je stvarno došlo do promene položaja.

Setim se: Saturn se kreće sporije od Merkura, smatraću da se on nije pomerio, hajde da mi on predstavlja zvezdu nekretnicu. Na slikama 2c i 3b postavljam još jednu, plavu liniju između Saturna i tačke desno i opet je vidljivo da se sporna desna tačka pomerila i to tačno u pravcu Sunca (crne strelice) – dakle to je kometa ISON. Ako sam pogrešio, neka me čitaoci AM isprave.

Slika 1a je u originalu jako tamna jer je to prva slika koju sam snimio u mrklom mraku i to napamet u predviđeni deo neba, pa je naknadno jako posvetljenja u računaru i zato ima tako izraženi šum. I slika 2a je prilično tamna, pa dajem i uvećanu verziju 2b na kojoj se bolje uočavaju tačkice.

Za ljubitelje astronomije, najbolja slika je ona potpisana, bez rednog broja, pa posle svih pomoćnih i dobro “išaranih” slika, tu ostavljam za uživanje.