Saopštenje za javnost
16. april 2025.
![]() |
Ovo je umetnikov utisak o neobičnoj orbiti egzoplanete 2M1510 (AB) b oko njenih zvezda domaćina, para smeđih patuljaka. Novootkrivena planeta ima polarnu orbitu, koja je okomita na ravan u kojoj putuju dve zvezde.
Ranije su pronađene polarne planete oko pojedinačnih zvezda, kao i polarni diskovi gasa i prašine koji su sposobni da formiraju planete oko binarnih zvezda. Ali zahvaljujući ESO-ovom veoma velikom teleskopu (VLT) ovo je prvi put da imamo jake dokaze da takva planeta zaista postoji u polarnoj orbiti oko dve zvezde.
Dva smeđa patuljka pojavljuju se kao jedan izvor na nebu, ali astronomi znaju da ih ima dva jer povremeno pomračuju jedan drugog. Koristeći UVES spektrograf na VLT-u izmerili su njihovu orbitalnu brzinu i primetili da se njihove orbite menjaju tokom vremena. Nakon što su pažljivo odbacili druga objašnjenja, zaključili su da je gravitaciono povlačenje planete u polarnoj orbiti jedini način da se objasni kretanje smeđih patuljaka.
kredit: ESO/L. Calcada
|
Astronomi su otkrili planetu koja kruži pod uglom od 90 stepeni oko retkog para neobičnih zvezda. Ovo je prvi put da imamo snažne dokaze za postojanje jedne od ovih „polarnih planeta“ u orbiti oko para zvezda. Otkriće, koje je iznenadilo naučnike, ostvareno je pomoću Veoma velikog teleskopa (VLT) Evropske južne opservatorije (ESO).
Tokom poslednjih godina otkriveno je više planeta koje kruže oko dve zvezde istovremeno, slično kao izmišljeni svet Tatooine iz Ratova zvezda. Ove planete obično se nalaze u orbitama koje su približno poravnate sa orbitom njihovih zvezda domaćina. Ranije su postojali nagoveštaji da planete u pravougaonim, ili polarnim, orbitama oko binarnih zvezda mogu postojati: teorijski, te orbite su stabilne, a otkrivene su i planetarne diskove na polarnim orbitama oko zvezdanih parova. Međutim, do sada nismo imali jasne dokaze da ovakve polarne planete zaista postoje.
„Posebno mi je uzbudljivo što sam učestvovao u otkrivanju kredibilnih dokaza da ova konfiguracija postoji“, kaže Tomas Bejkroft, doktorand na Univerzitetu u Birmingemu, Velika Britanija, koji je predvodio istraživanje objavljeno danas u časopisu Science Advances.
Ova jedinstvena egzoplaneta, nazvana 2M1510 (AB) b, kruži oko para mladih smeđih patuljaka — objekata većih od gasovitih džinovskih planeta, ali premalih da bi bili prave zvezde. Dva smeđa patuljka međusobno se pomračuju gledano sa Zemlje, što ih svrstava u tzv. pomračenja binarnih sistema. Ovaj sistem je izuzetno redak: ovo je tek drugi poznati par smeđih patuljaka u pomračenju, a ujedno i prvi koji sadrži egzoplanetu u orbiti pod pravim uglom u odnosu na orbitu njenih zvezda domaćina.
„Planeta koja kruži ne samo oko binarnog sistema, već i oko para smeđih patuljaka, uz to još u polarnoj orbiti — zaista je neverovatno i uzbudljivo“, kaže koautor Amauri Trijo, profesor na Univerzitetu u Birmingemu.
Tim je otkrio ovu planetu dok je vršio precizna merenja orbitalnih i fizičkih parametara dva smeđa patuljka, koristeći UVES spektrograf na ESO-ovom VLT teleskopu u opservatoriji Paranal, Čile. Par smeđih patuljaka, poznat kao 2M1510, prvi su otkrili Trijo i kolege 2018. godine pomoću projekta SPECULOOS (Pretraga naseljivih planeta koje pomračuju ultrahladne zvezde), takođe na Paranalu.
Astronomi su primetili da se orbite dve zvezde u sistemu 2M1510 pomeraju na neobične načine, što ih je navelo da zaključe da postoji egzoplaneta sa čudnom orbitalnom konfiguracijom. „Razmotrili smo sve moguće scenarije i jedino objašnjenje koje se slaže sa podacima jeste postojanje planete u polarnoj orbiti oko ovog binarnog sistema“, kaže Bejkroft [1].
„Otkriće je bilo slučajno, u smislu da naši podaci nisu prvobitno prikupljani u cilju traženja takve planete ili orbitalne konfiguracije. Zbog toga je ovo veliko iznenađenje“, kaže Trijo. „Sve u svemu, mislim da ovo pokazuje i nama astronomima, ali i široj javnosti, koliko je svemir u kome živimo fascinantan i pun iznenađenja.“
Beleške
[1] U novoj studiji u časopisu Science Advances, 2M1510 ili 2M1510 AB su imena dodeljena paru smeđih patuljaka u pomračenju: 2M1510 A i 2M1510 B. Poznato je da sistem sadrži i treću zvezdu, koja kruži na velikoj udaljenosti od para, a autori je nazivaju 2M1510 C. Studija pokazuje da je ta treća zvezda previše udaljena da bi izazvala poremećaje u orbitama.
Više informacija
Ovo istraživanje je predstavljeno u radu koji će biti objavljen u časopisu Science Advances pod naslovom:
“Evidence for a polar circumbinary exoplanet orbiting a pair of eclipsing brown dwarfs”(https://doi.org/10.1126/sciadv.adu0627).
Tim autora čine: T. A. Bejkroft (Univerzitet u Birmingemu, Velika Britanija), L. Sajram (Univerzitet u Birmingemu, Velika Britanija; Univerzitet u Kembridžu, Velika Britanija), A. H. M. J. Trijo (Univerzitet u Birmingemu, Velika Britanija), i A. C. M. Koreja (Univerzitet u Koimbri, Portugal; Opservatorija Pariz, Univerzitet PSL, Francuska).
Evropska južna opservatorija (ESO) omogućava naučnicima širom sveta da otkrivaju tajne svemira na dobrobit svih. Dizajniramo, gradimo i upravljamo opservatorijama svetske klase — koje astronomi koriste da bi odgovarali na uzbudljiva pitanja i širili fascinaciju astronomijom — i promovišemo međunarodnu saradnju u toj oblasti. Osnovana kao međuvladina organizacija 1962. godine, danas ESO podržava 16 zemalja članica, kao i država domaćin Čile i Australija kao strateški partner.
Univerzitet u Birmingemu spada među 100 najboljih institucija na svetu. Naš rad okuplja ljude iz celog sveta u Birmingemu, uključujući istraživače, predavače i više od 8.000 međunarodnih studenata iz preko 150 zemalja.
Linkovi
- Istraživački rad
- Fotografije VLT teleskopa
- Za novinare: prijavite se da primate naša saopštenja pod embargom na vašem jeziku i aplicirajte za (delimično finansiranu) ESO-ovu medijsku posetu 2025. godine
- Za naučnike: imate zanimljivu priču? Pošaljite svoj rad
- Nova analiza ESO-a potvrđuje ozbiljnu štetu od planiranog industrijskog kompleksa u blizini Paranala
Koristeći ESO-ov veoma veliki teleskop (VLT), astronomi su pronašli egzoplanetu koja kruži oko para neobičnih zvezda pod uglom od 90 stepeni. Ranije je bilo nagoveštaja da bi ove takozvane polarne planete oko dve zvezde mogle da postoje, ali sada imamo jasne dokaze da je to slučaj. Ovaj poseban sistem je pronađen posmatranjem orbitalne putanje dve zvezde koje su gurane i povučene na način koji se može objasniti samo prisustvom planete na polarnoj orbiti. Ovaj video rezimira otkriće, objašnjavajući prirodu ovih neobičnih zvezda i metod koji su astronomi koristili da pronađu ovu čudnu planetu.
Za više detalja, pogledajte: https://vvv.eso.org/public/nevs/eso2508/.
kredit: ESO
|