Među verzijama o tome šta je dovelo do gubitka kosmičkog aparata "Fobos-Grunt" ruski eksperti sve ozbiljnije razmatraju uticaj intenzivnog snopa zračenja sa jednog američkog radara koji je doveo do proboja u elektronskim sistemima aparata. U polje dejstva radara aparat je dospeo tokom prvih časova leta. Stručnjaci sada analiziraju varijantu fizičkog oštećenja ili kratkog spoja u sistemu napajanja "Fobos-Grunta" izazvanog spoljašnjim faktorom.
Prema nezvaničnim informacijama, aparat je mogao da se nađe u sferi dejstva američkog radara koji se nalazi na atolu Kvadžalejn (Maršalova ostrva), koji je upravo tada pratio putanju leta jednog asteroida.
Nije rečeno o kakvom je radaru reč, osim da je intenzitet njegovog radarskog snopa Megavatne snage. Ova varijanta naravno isključuje mogućnost sabotaže, već nesrećan splet okolnosti koji je doveo do toga da se aparat nadje u radarskom polju.
Kao što smo javljali, oficijelni izveštaj o gubitku "Fobos-Grunta" se očekuje u petak.
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike.
Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč".
Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike.
Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”.
Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut".
Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1".
Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.