Astronautika: misije

Kao što smo javljali, tokom sledeće dve godine sve buduće posade MKS će leteti prema stanici u kosmičkim brodovima serije "Sajuz TMA-M". Za to vreme, u RKK "Energija" uveliko teku radovi na projektovanju novog modernizovanog kosmičkog broda "Sajuz TMA-MS" koji će biti završeni već 2013.

SajuzTMA-MS600
Sajuz TMA-M

Takodje, radi se i na razvoju modernizovanog teretnog broda "Progres MS". Prema rečima Nikolaja Brjuhanova, zamenika generalnog konstruktora RKK "Energija", praktično gotovo svi sistemi postojećeg "Sajuza" će biti modernizovani. To je iznenadilo analitičare kosmičke tehnike, jer se donedavno govorilo samo o modernizaciji nekoliko pojedinih sistema.

Od ranije je bilo poznato da će novi kosmički brod, zbog povećanih zahteva opreme za električnom energijom imati sunčeve panele poboljšanog koeficijenta iskorišćenja. Takođe, na brodu će biti novi motori orijentacije i spajanja sa stanicom. Nova pogonska šema omogućava spajanje sa MKS i povratak na Zermlju u slučaju otkaza jednog od motora. Na brodu će pored toga, biti instalirani novi sistemi radio-veze i tzv. pelengacije koji će omogućiti ekipama na Zemlji da efikasnije tragaju za sletajućim aparatima posle njihovog povratka.

Koordinate ateriranja će preko senzora sistema GLONASS/GPS i satelita KOSPAS-SARSAT biti prosleđeni Centru upravljanja letom u realnom vremenu. Planira se da novi kosmički brod "Sajuz TMA-MS" bude u upotrebi sve do pojave novog ruskog broda čiji je sletajući aparat nedavno prikazan na Moskovskom aviokosmičkom salonu. Njegov prvi probni let u bespilotnoj varijanti se očekuje 2015. dok će pre kraja ove decenije početi da leti sa šestočlanim posadama.

 

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi: