Astronautika: misije

marsalska-ostrvaMeđu verzijama o tome šta je dovelo do gubitka kosmičkog aparata "Fobos-Grunt" ruski eksperti sve ozbiljnije razmatraju uticaj intenzivnog snopa zračenja sa jednog američkog radara koji je doveo do proboja u elektronskim sistemima aparata. U polje dejstva radara aparat je dospeo tokom prvih časova leta. Stručnjaci sada analiziraju varijantu fizičkog oštećenja ili kratkog spoja u sistemu napajanja "Fobos-Grunta" izazvanog spoljašnjim faktorom. 

Prema nezvaničnim informacijama, aparat je mogao da se nađe u sferi dejstva američkog radara koji se nalazi na atolu Kvadžalejn (Maršalova ostrva), koji je upravo tada pratio putanju leta jednog asteroida.

Nije rečeno o kakvom je radaru reč, osim da je intenzitet njegovog radarskog snopa Megavatne snage. Ova varijanta naravno isključuje mogućnost sabotaže, već nesrećan splet okolnosti koji je doveo do toga da se aparat nadje u radarskom polju.

Kao što smo javljali, oficijelni izveštaj o gubitku "Fobos-Grunta" se očekuje u petak.

 

Prethodni članci o FG:

Borba za život u Zemljinoj orbiti
Primljeni telemetrijski podaci sa Fobos-Grunta
Fobos-Grunt je živ!
Pobos Grunt ipak može uspjeti?
"Fobos-Grunt" i dalje ne odgovara na pozive
"Fobos-Grunt" opet povećao visinu perigeja
"Još postoje šanse za Fobos-Grunt" kaže direktor Roskomosa
"Fobos-Grunt" živ, ali ne prima komande
"Fobos-Grunt" neočekivano povećao orbitu
Sve manje šanse za nas Gruntovčane
FOBOS GRUNT - i dalje neizvesno
Fobos Grunt na ivici devetog kruga pakla
Male šanse da "Fobos-Grunt" bude spašen
Drama u orbiti - hoće li Fobos-Grunt krenuti ka Marsu
Fobos Grunt kreće prema Marsu
Tajni plan Rusije da dođu na Mars?
„Fobos-grunt" u niskom startu 2011
Fobos Grunt - 2006
NOVI RUSKI MARSOVSKI PROJEKAT - 2006
Ruske letjelice za Mjesec i Mars na čekanju - 2009
Phobos-Grunt – Odiseja Mars - 2010
Rusi šalju Zemljane na Fobos - 2009
Hoćemo li konačno na Fobos? - 2009
Rusi oživeli planove za istraživanje Meseca - 2011

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi: