3D istraživači - nekoliko fotografija
- Detalji
- Kategorija: Fotografija
- Datum kreiranja: ponedeljak, 09 decembar 2019 15:10
- Autor Astronomski magazin
Nađite svoje crveno-zelene, 3D naočare i uživajte.
Nađite svoje crveno-zelene, 3D naočare i uživajte.
Curiosity - detalj selfija
Curiositi, čuveni Nasin rover, sofisticirana naučna laboratorija, koji već preko dve i po hiljade dana tumara po krateru Gale na Marsu i istražuje njegovu prirodu, napravio je između ostalog i ovaj selfi.
Strpljenje se isplatilo i u Zrenjaninu. Dobih jednu, ali vrednu fotku :)
Venera, Jupiter i Mesec jednim pogledom. Footografije Ljubomira Pvkovića
Tokom Sajma kulture u Sokolskom domu o čemu smo već pisali, snimljen je i veći broj fotografija Meseca mobilnim telefonima. Vobanisti su nabavili više adaptera pomoću kojih se mobilni telefon pričvrsti na okular teleskopa. Ovakva veza je stabilna što omogućava potreban podešavanja na telefonu za snimanje.
Ovo je fantastična slika. Pitam se da li bi je astronomi s početka teleskopske ere, dakle u vreme kada su se daleki objekti kroz teleskop videli tek kao sasvim mala mrljica, da li bi je ti astronomi uopšte shvatili. Da biste nešto dobro sagledali morate imati neko iskustvo inače biste na slici često videli samo bezobličnu šaru.
Tokom programa astronomskog posmatranja u Bačkoj Palanci Dušan Mrđa je napravio više desetina fotografija telefonom. Ovo je jedan od tih snimaka
U narandžastoj mrlji na ovoj slici nalazi se mlada, masivna zvezda poznata pod oznakom G345.4938+01.4677. Ona je okružena prstenom materijala od kojeg je i sama nastala: gasovima i prašinom. Iz prstena nadzvučnom brzinom izbijaju mlazevi koji se raspršuju u međuzvezdani prostor.
Iako je kraj godine još daleko već su počele da se objavljuju najbolje fotografije 2019-te. Jasno je valda svima da je napraviti izbor najboljih fotografija težak posao opterećen ličnim ukusima, pogotovo, što je inače čest slučaj, kada nisu sasvim jasni kriterijumi a i sama definicija najbolje fotografije. No, bilo kako bilo, evo nekih fotografija koje se vrte po internetu i svakako spadaju u vrhunac astrofotografije, mada možda ne tim redom kako su ovde poređanje.
Juno ima i kamere čiji snimci su dostupni preko interneta svima koji žele da ih posebno obrade. Tako nastaju često impozantne fotografije od kojih je jedna i ova.
Ovu fotografiju obradio je fotograf Kevin Gill