Zanimljivosti

Godina na drugim planetama

planete

Godina je vremenski razmak između dva uzastopna prolaza planete kroz jednu istu tačku na svojoj orbiti oko matične zvezde. Taj obilazak oko zvezde astronomskim rečnikom rečeno zove se revolucija (dakle, sociolozi, istoričari i slični su uzeli ovu reč iz astronomije i dali joj drugačije značenje – ne verujte im, mi smo u pravu).

 

Opširnije: Godina na drugim planetama

Write comment (0 Comments)

Koliko je sati na Marsu?

MarsVreme

Jednog dana na Marsu će se mnogo ozbiljnije računati vreme i to računanje biće standardizovano, ali sada nije tako. Nema nikakvih zvaničnih pravila o tom računanju i računa se prema trenutnim potrebama. A potrebe za standardizacijom već postoje. Oni koji upravljaju Marsovim roverima, lenderima i sličnim uređajima moraju da se na neki način snalaze u vremenu na Marsu. Svi oni rade na Zemlji, u svojoj kancelariji i u svojoj časovnoj zoni dok istovremeno tamo na Marsu voze prašnjavi rover preko kamenite pustinje po nekom sasvim, sasvim drugom vremenu.

 

Opširnije: Koliko je sati na Marsu?

Write comment (0 Comments)

Meda na Marsu

BearfaceonMarsSmNovo otkriće na Marsu će mnoge obradovati i razveseliti. Na susednoj planeti Nasin orbiter Reconnaissance, koji od 2006. godine obleće Mars i snima njegovu površinu, ovog puta je poslao snimak reljefa koji iz daleka, iz pozicije kamere letelice, liči na glavu medveda.

 

 

 

 

Opširnije: Meda na Marsu

Write comment (0 Comments)

Najstarije države i komentari

hrvatskaComparison video zapisi, ili kako se to već zove, su napravljeni za zabavu, za razonodu. U njima sigurno ima istine jer se zasnivaju na pouzdanim i svima dostupnim činjenicama, tj. ti podaci nisu izmišljeni. Ipak, niko neće u svom seminarskom radu kao izvor podataka navesti neki od tih filmića.

 

 

Opširnije: Najstarije države i komentari

Write comment (6 Comments)

„Leteći tanjiri“ nad Beogradom!

 NLO 3 130U to doba od pre pedeset i više godina svemirska trka je bila u punom zamahu i kao da se češće gledalo u nebo. Tada nije bilo Interneta i šarenih astronomskih slika i pogled kroz mali teleskop bio je nezaboravan doživljaj. Narodna opservatorija je počela da radi od 1965. godine pa je brzo stasala generacija mladih entuzijasta koji su naučili šta je šta na nebu, šta je „normalno“ a šta nije. Nema nikakve sumnje da su navedeni posmatrači videli ono što kažu, a u nekim slučajevima i izmerili. Neke od posmatranih NLO primetili su, merili, pa i snimili u isto vreme i članovi...

 

 

Opširnije: „Leteći tanjiri“ nad Beogradom!

Write comment (0 Comments)

Komentari

  • Miki said More
    Aha, ok, ovako se pojavljuje. Može se... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Hmmm, ovako treba da se vidi: settings... 2 dana ranije
  • Miki said More
    Zbog čega se kod mene ne pojavljuje... 2 dana ranije
  • Baki said More
    Dobar izbor. Popularno rečeno... 2 dana ranije
  • Baki said More
    “Postoji jedna čudna kontradikcija: u... 2 dana ranije

Foto...

ŠTA DA GLEDAM?
 
KARTE NEBA
wikisky
 
 
KORISNO
Mere - Koliki ugao nebeske sfere zauzima ispružena šaka