Nauka

Odnost prema liječnicama i liječnicima

Mandragora350

Ne bih se mogao sjećati, pričaša mi Vava i Rozika kako bijah bio beba stara šest mjeseci kad me zahvati bakterijska upala pluća. Svaki dan nakon tog smatram poklonjenim. Spasila me Vavina prijateljica i specijalistica infektologije koja je znala prepoznati hitnoću stanja bez puno pretraga. Zvala se dr. Petrak i sretao sam je cijelo svoje odrastanje. Kad sam upisivao fakultet, sasvim mirno mi je rekla da je medicinski poziv to što nosi u nazivu – poziv, ne samo posao. I da to ne odabireš olako.

 

Opširnije: Odnost prema liječnicama i liječnicima

Write comment (0 Comments)

Nauka i pseudonauka (34) Dva fronta traganja za istinom

MetafizikaVACrop

Voja Antoni Da li postoje stvari koje ne postoje

Dva fronta traganja za istinom 

Od kada je čovek počeo da koristi razum, on neprekidno pokušava da odgonetne gde se nalazi, šta čini svet oko njega i kakva je njegova uloga u tom svetu. Postoje dva uporedna puta kojima pokušava da dođe do cilja: metafizički empirijski. I jedan i drugi stvorili su umni ljudi, podjednako željni znanja. Dok su jedni vekovima tragali za drevnim knjigama u kojima će pronaći rešenje klasičnog metafizičkog problema koliko anđela može da stane na vrh igle, drugi su gradili matematiku, astronomiju, informatiku i ostale nauke.  

 

Opširnije: Nauka i pseudonauka (34) Dva fronta traganja za istinom

Write comment (1 Comment)

Nauka i pseudonauka (33) Koji je odgovor na sve ove paradokse?

Voja Antoni Da li postoje stvari koje ne postoje

Teorija “Mnogo svetova” 

Ponuđen je veliki broj teorija koje bi mogle da razreše neke goruće paradokse koje je donela kvantna teorija. Kao najatraktivniju, pomenućemo teoriju koju je 1957. godine objavio Hju Everet (Hugh Everett)

 

 

 

Opširnije: Nauka i pseudonauka (33) Koji je odgovor na sve ove paradokse?

Write comment (2 Comments)

Nauka i pseudonauka (31) Mačka je, hvala na pitanju, živa i zdrava... i mrtva

Voja Antoni Da li postoje stvari koje ne postoje

Mačka je, hvala na pitanju, živa i zdrava... i mrtva

Austrijski fizičar Ervin Šredinger (Erwin Schroedinger), dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, izveo je 1926. godine matematički obrazac koji prikazuje zavisnost talasne funkcije od prostorno-vremenskih koordinata za razne čestice i njihove sisteme. Talasna funkcija, zapravo, formalno predstavlja talasne osobine čestice. Prilikom “kvantnog skoka”, u kome se prostorno nedefinisani talas “pretvara” u česticu, trebalo bi nekako odrediti gde će ta čestica da se pojavi, ali je talasna funkcija ovde zatajila. Ona, naime, omogućava da se odredi samo verovatnoća njenog pojavljivanja, a ne i da se odredi gde će se pojaviti (kao da se Bog ponovo kocka!) Osim toga, umesto da se ovim obrascem razreši paradoks kvantnih skokova, čestice su i “na papiru” (predstavljene matematičkim jezikom) neprestano “skakale” iz jednog stanja u drugo. Tada je Šredinger rekao Boru: “Da sam znao da se nikada nećemo osloboditi ovih prokletih kvantnih skokova, ne bih se ni upuštao u taj posao”

 

Opširnije: Nauka i pseudonauka (31) Mačka je, hvala na pitanju, živa i zdrava... i mrtva

Write comment (5 Comments)

Komentari

  • kizza said More
    Da,u pravu ste. Veoma malo znamo i više... 4 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    AI će pomoći, ali čovek će otkriti. 4 dana ranije
  • Miki said More
    Divan tekst A.M. hvala, pitanje ??? FDa... 4 dana ranije
  • giga said More
    :-)))) Odlicno, dobro jutro AM,... 4 dana ranije
  • Mina l said More
    hvala, edikativno i informativno 6 dana ranije

Foto...