Galaksije

Galaksija Skulptor u hiljadu boja

Skulptor 1

 Veoma velikim teleskopom Evropske južne opservatorije (ESO-ov VLT) napravljena je ultra-detaljna slika obližnje spiralne galaksije Skulptor ili NGC 253 koja otkriva neviđene karakteristike i ogromnu količinu podataka života zvezda unutar cele galaksije. Slika u obilju boja prikazuje regione različitih zvezda, gasa i prašine.

 

Opširnije: Galaksija Skulptor u hiljadu boja

Write comment (1 Comment)

Webb zaokružuje sliku diska galaktike Sombrero

SombreroJun25 1

Nakon što je potkraj 2024. g. načinio fotografiju čuvene galaktike Sombrero u srednjim infracrvenim valnim duljinama, NASA-in Svemirski teleskop James Webb je sada toj opservaciji dodao i jednu u bliskoinfracrvenih valnim duljinama. Na toj novoj slici Sombrerova ogromna središnja izbočina - gusto napučeni oblak od zvijezda u jezgri te galaktike - jarko svijetli, dok prašina po rubovima njegova diska zaustavlja dio zvjezdanog svjetla.

 

Opširnije: Webb zaokružuje sliku diska galaktike Sombrero

Write comment (0 Comments)

Chandra otkriva da se dva galaktička jata opet spremaju sudariti

ZKChandraGalaksijeCrop

Nove opservacije provedene NASA-inim Rendgenskim opservatorijem Chandrom i drugim teleskopima su zabilježile jedan rijedak svemirski događaj: dva galaktička jata koja su se bila sudarila, sada se spremaju ponovno zariti jedno u drugo.

 

Opširnije: Chandra otkriva da se dva galaktička jata opet spremaju sudariti

Write comment (1 Comment)

Kako znamo kako izgleda naša galaksija Mlečni put kad smo u njoj?

Mw2

 

 

 

Zbog ogromne veličine naše galaksije, nije moguće poslati svemirsku letelicu dovoljno daleko da je fotografira izvana. Astronomi se zato oslanjaju na posmatranja iznutra i zatim upoređuju sa sličnim galaksijama kakva je Velika galaksija u Andromedi. Na taj način naučnici uspevaju da rekonstruišu izgled naše galaksije.

 

 

 

 

Opširnije: Kako znamo kako izgleda naša galaksija Mlečni put kad smo u njoj?

Write comment (0 Comments)

Zvjezdani spektakl

NGC685Crop 

Jučerašnjom Slikom tjedna NASA/ESA-inog Svemirskog teleskopa Hubble, prikazana je jedna galaktika u kojoj bukti požar mladih zvijezda. Ime joj je NGC 685, a od nas je udaljena oko 64 milijuna svjetlosnih godina. Ona se nalazi u zviježđu Eridana. NGC 685 je svrstana u spiralne galaktike s prečkom jer njeni raščupani spiralni kraci započinju na krajevima prečke od zvijezda u njenom središtu. I Mliječni Put je spiralka s prečkom, ali naša galaktika je skoro dvaput veća od NGC 685.

 

Opširnije: Zvjezdani spektakl

Write comment (0 Comments)

Galaksija Ruža u kosmičkom zagrljaju

 RuzaTD 1

U prostranstvima svemira, gde se milijarde galaksija prepliću u složenom kosmičkom plesu, ponekad se susrećemo sa prizorima koji oduzimaju dah svojom lepotom i dinamikom. Jedan takav prizor je galaksija poznata kao Galaksija Ruža, ili preciznije, UGC 1810/3, zadivljujući par galaksija u interakciji koji podseća na cvet u punom cvatu.

 

Opširnije: Galaksija Ruža u kosmičkom zagrljaju

Write comment (0 Comments)

Nova vizualizacija od Webbovih podataka istražuje Svemirske Litice

  

Podaci dobiveni NASA-inim Svemirskim teleskopom James Webb su pvi put bili dani na uvid javnosti u srpnju 2022. g. Jedna od tada objavljenih slika je bila i ona eteričnog krajolika nazvana Svemirske Litice. Taj svjetlucavi zvjezdorodni kraj je sada predmetom prostorne vizualizacije načinjene od Webbovih podataka. Animacija daje novu životnost već čuvenoj Webbovoj fotografiji.

 

Opširnije: Nova vizualizacija od Webbovih podataka istražuje Svemirske Litice

Write comment (0 Comments)

„Kosmički viteški dvoboj“: astronomi posmatrali par galaksija u međuzvezdanoj borbi

Kosmicki Sukob25

Astronomi su po prvi put svedočili nasilnom kosmičkom sudaru u kojem jedna galaksija probija drugu intenzivnim zračenjem. Njihovi rezultati, objavljeni danas u časopisu Nature, pokazuju da to zračenje umanjuje sposobnost ranjene galaksije da formira nove zvezde. Ovo novo istraživanje kombinuje osmatranja sa Veoma velikog teleskopa Evropske južne opservatorije (ESO VLT) i Atacama velike milimetarsko/submilimetarske antene (ALMA), otkrivajući sve krvave detalje ove galaktičke borbe.

 

Opširnije: „Kosmički viteški dvoboj“: astronomi posmatrali par galaksija u međuzvezdanoj borbi

Write comment (0 Comments)

Komentari

  • Baki said More
    Američki ljubitelji astronomije... 7 sati ranije
  • Rapaić said More
    Ne davajte značaj veštačkoj... 1 dan ranije
  • Siniša said More
    Dragane, ne znam kako, ali Vi, uopšte... 1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Možda, za jedno 100 godina. Ali to... 3 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ne danas, uvek bilo i biće. 3 dana ranije

Foto...