SLIKA1

Slika 1

SLIKA2

Slika 2

 

Kada se u martu 2020. godine na Mars bude spustio rover sa Zemlje, moćićemo da čujemo prve audio snimke sa površine Marsa. Planetarno Udruženje već decenijama radi na tome da se na Marsu postave mikrofoni, što će ljudima na Zemlji omogućiti potpuniju sliku Marsa. Do sada su usledila dva pokušaja postavljanja mikrofona koja su propali. Prvi mikrofon se nalazio na Mars Polar Landeru i zajedno sa njim se srušio na Mars. Drugi nikada nije bio uključen zbog elektronskih problema. Korisni teret na roveru ExoMars će 2018. godine da uključi infrazvuk i senzore za pritisak, koji će moći da produciraju snimke zvuka. U apstraktu koji je dostavljen “2016 Lunar and Planetary Science Conference”, članovi Mars-2020-SuperCam-tima objašnjavaju kako će mikrofon biti uključen na instrumentima i kako će da snima zvuke na Marsu.

Snimanje zvukova može da doprinese identifikovanju oluja prašine i vetrova koji duvaju na Marsu. Međutim, mikrofon će takođe da beleži i raznu buku koju proizvodi rover, zujanja pogona i kretanje točkova preko terena. I to je važno za naučnike, jer će doneti nova saznanja o kretanju vazduha i zvuka kroz Marsovu atmosferu.

Tim je testirao laserski sistem zvuka na Zemlji pod simuliranim Mars-uslovima. Kao što se očekivalo, obim jačine zvuka opada brže sa distance u tankoj atmosferi ali, "još uvek je zvuk na Marsu glasniji nego što se očekivalo u njegovoj atmosferi.“SLIKA 1

Pored toga, zvuk laserske ablacije je najintenzivniji kada je instrument optimalno fokusiran, tako da mikrofon može da poveća sposobnost autofokusa instrumenta. Evo kako će mikrofon da izgleda koji će se naći na Marsu 2020. godine. Uveličani deo će biti pričvršćen na roveru.SLIKA 2

Ljiljana Gračanin
Author: Ljiljana Gračanin
Maturirala u Beogradu u Beču doktorirala astronomiju i fiziku. Na univerzitetskom institutu za astronomiju u Beču se pored predavanja o Suncu i Sunčevom sistemu bavi naučnim istraživanjima na polju spektrografije protozvezda. Napisala je nekoliko desetina naučnih radova o spektralnoj analizi sastava protozvezda. Za ESA (Evropsku Svemirsku Agenciju) piše Tviter-stranu na srpskom jeziku; za Nasu, projekat APOD, objavljuje dnevne prevode fotografija na tri jezika; za ESO (Evropsku Svemirsku Opservatoriju) prevodi opise fotografija na srpski jezik; za Austrijski Svemirski Forum (OeWF) vodi Tviter stranu na srpskom. Na FB uređuje stranu sa aktuelnim zbivanjima na polju astronomije na nemačkom jeziku i FB-stranu sa kursem na srpskom jeziku o orijentaciji na nebu. Uz to održava redovne kurseve astronomije za decu i amatere i drži predavanja za javnost. U okviru Astronoma Bez Granica (Astronomer Without Borders) postavljena je za nacionalnog koordinatora za Srbiju…

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More
    Srbija je u malo boljoj situaciji od... 6 sati ranije
  • Baki said More
    Teks ima drugi akcenat, ali, svejedno,... 3 dana ranije
  • Miško said More
    Odličan text! 3 dana ranije
  • Siniša said More
    To je tačno. Kad je reč o centru mase,... 4 dana ranije
  • Duca said More
    Pa ako postoje one "mini crne rupe" to... 4 dana ranije

Foto...