7. april
• Naučnici su dobili prvi radarski odjek od Sunca.

>>  Na današnji dan, 7. aprila 1959. naučnici su dobili prvi radarski odjek od Sunca. Bio je to čovekov prvi direktan kontakt sa Suncem. Naučnici sa Stanford Univerziteta su koristili vojni radarski predajnik Collins FRT-22, snage 40 kW koji radi na 25,6 MHz. Radio signalu je bilo potrebno 16 minuta da dođe do Sunca i vrati se na Zemlju. Podaci su snimljeni na magnetnoj traci i IBM 797 kompjuterom analizirani tokom narednih nekoliko meseci. Rezultati su bili zbunjujući za astronome u to vreme, koji su jako malo, ili gotovo ništa znali o pojavama kao što su koronalne eksplozije i solarni vetar.

kriva


(Slika iz V.R. Eshleman, R. C. Barthle, P.B. Gallagher, nauke 1960. Ima vrha do Corei Povell na Tvitter.)

SVE JE FIZIKA
Miša Bracić
MisaBracic portret

Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša#
    AM izlazi na latinici (kao i... 7 sati ranije
  • Miki said More
    AI odlično sklapa tekstove, (u principu... 9 sati ranije
  • Синиша said More
    A sad ozbiljno. AI u deliću trena,... 10 sati ranije
  • Duca said More
    @Nikola
    Dok su u pitanju čiste... 11 sati ranije
  • Nikola said More
    Super, definitivno AI ima svoje koristi,... 13 sati ranije

Foto...