Odzvonilo prodavačima viška ili manjka kilograma
- Detalji
- Kategorija: Zanimljivosti
- Datum kreiranja: nedelja, 22 maj 2022 19:22
- Autor Marino Tumpić
Problem je u lokaciji a ne u vagi
Problem je u lokaciji a ne u vagi
Dvadeset i dvije, skoro, za 11 mjeseci..
Opuštena atmosfera, ugodni topli ljetni dani, susret djevojaka sa mladićima i razgovori koji neminovno dovode do pitanja o godinama. Ta pitanja aktualna su kod djece, mladih, starijih.. Zaista koliko imamo godina i o kakvim to „godinama“ pričamo?!
Dok su bili na Mesecu astronauti ne samo da su vršili detaljno isplanirane eksperimente, razgledali okolinu i prikupljali uzorke nego su radili i svašta drugo. Alan Šepard, prvi Amerikanac koji je leteo u svemir i drugi koji je uopšte načinio takav podvig (prvi je, naravno, Gagarin), 1971. kao zapovednik misije Apolo 14 bio je prvi koji je na Mesecu udario lopticu za golf. Naravno, šta god da na Mesecu uradite velika je mogućnost da ste to prvi uradili, a ovo sa golf lopticom se baš primilo pa se često navodi u popularnoj literaturi. A od tog događaja nametnula su se i sledeća pitanja:
Šta primenom Štefan-Bolcmanovog i drugih fizičkih zakona, a na osnovu biblijskih citata, možemo da naučimo o „termodinamici pakla“?
Drugim rečima, da li recimo milijardu kubnih svetlosnih godina 'praznog' kosmosa između galaksija ima ikakvu masu?
Hmm, metak leti brzinom od recimo 2500 km/h. ISS ili nabrži nuklearni balistički projektili lete oko 28.000 km/h. Čini se jako brzo... Kolika bi bila šteta?
Čudno, ovo je zapravo nešto što je NASA već testirala. Ispostavilo se da su sve stvari koje konzumenti žele od svojih telefona – malo i lagano kućište, izdržljivost, brz CPU, dobra kamera – takođe stvari koje je korisno imati u satelitskom računaru za kontrolu leta.
Još 1977. pojavila su se u Americi dva kratka dokumentarna filma, nazvana 'Powers of Ten', koja su napisali i režirali industrijski dizajneri Charles i Alexandra Eames. Oba dela prikazuju relativnu skalu Univerzuma prema redu veličine (ili logaritamskoj skali) baziranom na faktoru 10, najpre krećući od Zemlje dok se ne obuhvati čitav kosmos, a zatim se smanjujući na niže, sve dok se ne pojave pojedinačni atomi i njihovi kvarkovi.
Da je račun izmislila Lisa Simpson (Bart tako nešto sigurno nikad ne bi uradio) sada ne bismo u računanju koristili dekadni sistem već oktalni.
Cele prošle godine sam bio dobar, a to Deda Mraz ume da ceni! Zato nije čudo što sam na kraju godine dobio, pazite sad: čuveni, neprevaziđeni i veoma maestralni komplet Lego kocaka Saturn V! Ta-daaaa!