Kliknite na ilustraciju  
Shematski prikaz najvećeg svjetskog radioteleskopa eVLBI

Povodom svečanosti proglašenja Međunarodne godine astronomije 2009., astronomi diljem svijeta ujedinili su svoje radioteleskope u namjeri da stvore gigantski radioteleskop sa stotinu puta boljom razlučivosti nego ikoji pojednični radioteleskopski sustav dosad. U tom je naumu 17 velikih radioteleskopa smještenih u Europi, Aziji, Australiji, Južnoj i Sjevernoj Americi putem interneta i računala virtualno ujedinjeno u jednistven radioteleskop koji radi na principu interferometrije

Trideset tri sata ovi su radioteleskopi opažali isto područje neba, a super računalo u Nizozemskoj obrađivalo je podatke, generirajući novu sliku svakih pet minuta. Pomoću ovakvog sustava u budućnosti će se opažati i druga područja u svemiru kako bi dobili odgovore na mnogobrojna pitanja koji nedostaju u teorijsko-računalnim modelima stvaranja i razvoja svemira.

Prije samo petnajstak godina ovako nešto astronomi nisu mogli niti zamisliti, razvoj računala i komunikacija omogućio je virtualno povezivanje velikog broja računala, antena, prijemnika..u jednistven (stvarni) radioteleskop nazvan e-VLBI.


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More

    Kineski pristup svemirskim... 15 sati ranije
  • Gala said More
    Zbog takvih kao g.Duca smo prestali... 1 dan ranije
  • mit01 said More
    Kakve :D divne fotografije, nebo,... 2 dana ranije
  • Kizza said More
    Zanimljivo otkriće. Nejasna je ta... 4 dana ranije
  • Baki said More
    Stručnjaci trenutno procenjuju... 4 dana ranije

Foto...

ŠTA DA GLEDAM?
 
KARTE NEBA
wikisky
 
 
KORISNO
Mere - Koliki ugao nebeske sfere zauzima ispružena šaka