iran novi sateliti 2013Na press konferenciji održanoj ovog ponedjeljka u Teheranu Iranski predsjednik izjavio je kako je spreman „žrtvovati“ se za napredak znanosti i tehnike u njegovoj zemlji te postati prvi Iranski astronaut.

Mahmoud Ahmadinejad potvrdio je kako će Iran u narednih nekoliko godina biti spreman poslati čovjeka u svemir, izolaciji i sankcijama usprkos. Na konferenciji su predstavljena i dva nova Iranska satelita koji bi uskoro trebali u svemir. Nahid će biti lansiran na eliptičnu putanju oko Zemlje karakteristika 250 x 370 km i služiti će kao opačacki satelit opremljen kamerama i senzorima. Druga letjelica pod nazivom Zohreh, namijenjena za komunikacijske potrebe, biti će lansirana u geostacionarnu orbitu na 36.000 km iznad Zemlje.

Prvi puta u Iranskoj povijesti svemirskih letova da je cilj geostacionarna orbita. Nisu precizirani datumi lansiranja ovih letjelica no izgledno je kako će to biti tijekom ove godine.

 


Uspesi Irana i Južne Koreje

Iran pokušao da pošalje majmuna u kosmos

Iran uspješno lansirao satelit

O iranskom kosmičkom programu

Iran najavio slanje čovjeka u svemir 2019.


 

 


Komentari

  • Duca said More
    @Zorkić:" Duco, evo pitao sam to što... 9 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    @Duca i ostali. Kada korsitite AI,... 1 dan ranije
  • Gigac said More
    bravo, bravo. autoru, sve najbolje. ... 1 dan ranije
  • Gigac said More
    KAo i uvek, odlican tekst, pohvale,... 1 dan ranije
  • Baki said More
    NGC 1365: džinovska galaksija dvostruko... 2 dana ranije

Foto...