Danas 5.6.2025. god. NASA je na svoj sajtu APOD (https://apod.nasa.gov/) objavila fotografiju koju je načinio Branko Nađ iz Čakovca. Na ovoj dobro komponovanoj fotografiji vidimo Savudrijski svetionik koji sija duž obale blizu severnog kraja Istarskog poluostrva na noćnom pejzažu neba. 

Navigaciono pomagalo za mornare na Jadranskom moru, ovaj istorijski svetionik je izgrađen početkom 19. veka. Ali još starije pomagalo za navigaciju sija na nebu iznad, Polaris, alfa zvezda sazvežđa Mali medved, poznata i kao Severnjača. U ovoj sceni Polaris formira najkraći svetli luk blizu Severnog nebeskog pola, produžetka Zemljine ose rotacije u svemir. Naravno, Severni nebeski pol leži tačno u centru svih koncentričnih zvezdanih tragova. 

Kompozitna digitalna slika dobijena je od 400 ekspozicija, svaka u trajanju od 30 sekundi, snimljenih kamerom i stativom fiksiranim na rotirajuću planetu.

Svetionik 2

 

 

Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    "I naš je kosmos bio bez posmatrača i... 16 sati ranije
  • Živko Teodosić said More
    I naš je kosmos bio bez posmatrača i... 22 sati ranije
  • Mladen said More
    E baš sam primetio da je nešto... 2 dana ranije
  • Горан said More
    Danas nema nekog izveštaja šta se... 2 dana ranije
  • Duca said More
    Treba reći šta je u stvari prečnik... 2 dana ranije