ISPMT 6

Nebeska mreža razapeta između Tehničke škole Pula i Industrijsko-obrtničke škole Pula

Utorak 06. svibnja 2025. za šesdesetak učenika Tehničke škole Pula bio je dan u kojem su ih njihovi kolege upoznale s nebeskim mrežama (radio-komunikacijskim mrežama) onima koje ne postoje u svijetu kojeg živimo našim svakodnevicama.

Učenici 4.razreda Tehničke škole Pula  (Teo Dobran, Iva Artuković i Mladen Šostar)  u suradnji sa svojim mentorima Kristinom Lenić (TŠP) i  Marinom Tumpićem (IOŠ) održali su predavanje  učenicima 4. MT i 2.MT razreda u Tehničkoj školi Pula  na kojem su prezentirali rezultate istraživanja  mrežne komunikacije između letjelice HISTRION  i zemaljskog kontrolnog centra. Njihov  je rad rezultat suradnje između dviju škola, Tehničke škole Pula i Industrijsko-obrtničke škole, čiji su učenici okupljeni u Istarskom svemirskom programu. 

Istarski svemirski program – Prvi hrvatski svemirski program danas je od Astronomske udruge Vidulini prerastao u Vidulini Aerospace d.d. (u osnivanju). Edukacijsko-popularizatorski rad te istraživanja na području prirodoslovnih znanosti i pratećih tehnologija odvijaju se u podmorju, na moru, kopnu u zraku i u svemiru. Besposadne podmornice, plovila, složeni multisenzorski sustavi, autonomne bespilotne letjelice te dva satelita (lansirani 2021., odnosno 2023.) rezultat su rada ekipe okupljene u ovim programima. 

ISPMT 10

Učenici Tehničke škole upoznali su se s letjelicama HISTRION (H201 i H206),  autonomnim bespilotnim  letjelicama za istraživanja u području bliskog svemira. Bliski svemir je prostor definiran visinama od 20.000 mnv do 100.000 mnv.  Učenici su imali priliku vidjeti letjelice te proučiti njihovu konstrukciju. Također, doznali su da se letjelice  u bliski svemir lansiranju pomoću specijalnih balona   (helij) s lansirnog poligona u Puli (SLHP) ili  alternativno u Lindaru.  Zahvaljujući konstrukciji letjelica, moguće je provoditi  prirodoslovne i tehničke  eksperimente unutar specijaliziranih odjeljaka u samim letjelicama.  Učenik Teo Dobran detaljno je objasnio načine komunikacije između  letjelice u bliskome svemiru i zemaljskog kontrolnog centra. U tu svrhu koristi se  LoRa protokol kao komunikacijski put informacija prema zemaljskom kontrolnom centru. Tijekom zanimljivog predavanja učenici su pogledali i videomaterijale koje su snimile kamere HISTRION 203 i HISTRION 206 na udaljenosti od preko 90km, koji dokazuju da je dvosmjerna komunikacija između zemlje i neba moguća i nevjerojatno uspješna. U Istarskome svemirskome programu nebeske mreže spajaju učenike i njihove snove.

Prezentacijama, predavanjima, odgovaranjem na pitanja, Dobran, Artuković i Šostar ukazali su na mogućnosti i dosege rada u svemirskom programu ukoliko se i netko od njihovih mlađih kolega odluči zakoračiti u tehnološke nebeske mreže. Njihovi mentori i profesori, Kristina Lenić i Marino Tumpić, ponosni su na svoje učenike, njihov rad, rezultate, a posebice na odgovornost i predanost spram života i rada.

Kristina Lenić

ISPMT 4

 ALBUM FOTOGRAFIJA (12 fotografija)

 


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Interstelar je logički nedosledan.  3 dana ranije
  • Milan said More
    Interstelar ništa, ay? 3 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Zdravo Saša,eto lepog zapisa o vašoj... 6 dana ranije
  • Rikki said More
    Ljudi nije pravougaona obita već pod... Pre 1 nedelje
  • Baki said More
    Veličina, starost i masa univerzuma su... Pre 1 nedelje

Foto...