Astronautika: misije

Curiositi 2000

Mars Curiosity je proveo svoj dvehiljaditi dan na crvenoj planeti. Slika od januara pruža polgled na planinu Šarp po kojoj se rover kreće od septembra 2014. U središtu slike je sledeća velika naučna meta koju su naučnici proučavali iz orbite i utvrdili da sadrži minerale gline.

Za formiranje minerala gline potrebna je voda. Naučnici su već utvrdili da su donji slojevi planine Šarp nastali u jezerima koja su nekada postojala u krateru Gale. Područje koje je pred roverom moglo bi da pruži dodatni uvid u prisustvo vode, dužinu njenog postojanja i da li je drevna okolina mogla biti pogodna za život.

Rover se spustio na Mars u avgustu 2012. Već 2013. je pronašao dokaz o postojanju drevne slatkovodne jezerske sredine koja ima sve osnovne hemijske sastojke za život mikro organizama. 

Više:

Mars Curiosity Celebrates Sol 2,000

SVE JE FIZIKA
Miša Bracić
MisaBracic portret 


Curiosity: Mala galerija rupa na kotačima

Marsov rover „Curiosity“

 


Komentari

  • Baki said More
    „Međuzvezdani posetilac“ 3I/ATLAS... 1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Mislim da ja u ovom slučaju problem... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Interesantno je što, prema merenjima od... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Neee, Kolinda, nije nam muka. Probajte... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Izgubili smo zdrav vazduh, vodu, hranu,... 2 dana ranije

Foto...