Tek drugi puta u povijesti Međunarodne svemirske postaje, jedna je žena preuzala zapovjedništvo na njoj.

williams sunita
Sunita Williams

Sunita Williams, novi je zapovjednik (zapovjednica) ISSa i to od nedjelje 16. septembra kada joj je tu zadaću povjerio prethodni zapovjednik Gennady Padalka koji se zajedno s Josephom Acaba i Sergeiem Revinom u Sojuzu TMA 04M tijekom ponedjeljka uspješno vratio na Zemlju. Na ISSu se sada nalaze svega tri astronauta. Osim zapovjednice tu u još i Aki Hoshide i Yuri Malenchenko. Njima će se sredinom oktobra  pridružiti Kevin Ford, Oleg Novitskiy i Evgeny Tarelkin.

Williams je amerikanka s najdužim stažom u svemiru, u nekoliko je navrata odradila i zahtjevne misije u otvorenom prostoru izvan svemirske postaje. Zbog najavljenih promjena u rasporedu lansiranja Sojuza moguće je da se njeno zapovjedništvo produži za petnajstak dana, najkasnije do početka novembra, odnosno do dolaska novih članova posade ISS.


Komentari

  • Baki said More
    Euklid je svemirski teleskop čija je... 15 sati ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Miki:
    O problemima sa AI se godinama... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša#
    AM izlazi na latinici (kao i... 2 dana ranije
  • Miki said More
    AI odlično sklapa tekstove, (u principu... 2 dana ranije
  • Синиша said More
    A sad ozbiljno. AI u deliću trena,... 2 dana ranije

Foto...