K3
Teleskop Kepler

Analize podataka pristiglih sa Nasinog teleskopa Kepler (koji je da dodamo okončao svoj radni vek 30. okobra 2018.) i Esinog Gaia pokazuju da oko jedne od šest zvezda sličnih Suncu obilazi planeta veličine Zemlje. Iz Keplerovog kataloga su uzeti podaci o vansolarnim planetama a iz kataloga Gaie su korišćeni podaci o svojstvima zvezda. Tako se došlo do podataka o broju planeta po jednoj zvezde, tj. da na šest zvezda uporedivih sa Suncem dođe jedna planeta veličine između tri četvrtine do 1,5 veličine Zemlje.

k5

Ovo može biti korisno za preciznije kreiranje novih misija i instrumenata koje će one nositi, čime će se omogućiti kvalitetnije proučavanje relativno bliskih vansolarnih planeta. To opet nudi veću mogućnost pronalaženja biomarkera koji ukazuju na postojanje života van Sunčevog sistema.

Upravo takve planete, oko zvezda koje su bar približno slične našoj zvezdi su i najveći kandidati za postojanje vanzemaljskog života. 

Astronomy Now


Komentari

  • Baki said More
    Interesantna tema. Misteriozne objekte... 16 sati ranije
  • Marjan said More
    Sija kao supernova. 22 sati ranije
  • Milan Mijić said More
    Ton gornjeg članka daje varljivi... 2 dana ranije
  • @crna.udovica.22 said More
    Mladen wrote:
    Po RedShift-u, navedena pomračenja...
    3 dana ranije
  • Duca said More
    Tvrdnja da se širenje svemira ubrzava... 3 dana ranije

Foto...