Zvezde

Hubble otkriva da mlaz iz jedne crne jame potiče zvijezdane provale

Provale 1 

Astronome je iznenadilo kada su NASA-inim Svemirskim teleskopom Hubble otkrili da emisija iz supermasivne crne jame u jezgri ogromne eliptične galaktike M87, slična mlazu iz bacača plamena, izgleda da tjera zvijezde zatečene duž njene putanje da učestalo provaljuju. Takve zvijezde, zvane nove, nisu unutar samog mlaza, već se samo nalaze u njegovom opasnom susjedstvu.

 

Opširnije: Hubble otkriva da mlaz iz jedne crne jame potiče zvijezdane provale

Write comment (0 Comments)

Veličanstvana rađaonica zvijezda

NGC5248 1Crop 

Svjetlucavi prizor na novoj Hubbleovoj Slici tjedna, spiralna je galaktika NGC 5248, udaljena od nas 42 milijuna svjetlosnih godina i smještena u zviježđu Volara. Poznata je i kao Caldwell 45, budući je uvrštena u jedan katalog vizualno zanimljivih nebeskih objekata za koje, istina, svi znamo, ali koje astronomi amateri promatraju puno rijeđe negoli čuvenije Messierove objekte.

 

Opširnije: Veličanstvana rađaonica zvijezda

Write comment (0 Comments)

Egzotična stelarna populacija Westerlunda 1

Westerlunda 1 1 

Otvoreno jato Westerlund 1, dano nam na uvid na ovoj novoj Webbovoj Slici mjeseca, udaljeno je od nas približno 12 tisuća svjetlosnih godina, a nalazi se u južnom zviježđu Oltara. Ono počiva onkraj jednog ogromnog oblaka međuzvjezdanog plina i prašine. Godine 1961. ga je iz Australije otkrio švedski astronom Bengt Westerlund. Westerlund 1 predstavlja prirodni laboratorij za proučavanje ekstremne astrofizike kakvom nema premca. To jato pomaže astronomima doznati kako se najmasivnije zvijezde u našoj Galaktici rađaju i kako umiru.

 

Opširnije: Egzotična stelarna populacija Westerlunda 1

Write comment (0 Comments)

Pjege na Sjevernjači

PegeSevernjaca 1

Na povijesnoj planini Wilson (iliti Mount Wilson) u Kaliforniji, danas se pored ostalih instrumenta nalazi i sustav od šest jednometarskih interferometrijski povezanih teleskopa koji se zajedničkim imenom nazivaju Center for High Angular Resolution Astronomy (CHARA). Oni su tako raspoređeni da se njima mogu dobiti podaci o promatranim objektima koji posjeduju razlučivost kakvu bi dao teleskop promjera 330 metara. Odnosno, CHARA daje prostornu razlučivost od samo 0,2 lučne milisekunde! Ti podaci nisu ni slike, a ni spektri, ali se na osnovu njih može rekonstruirati ponešto od stvarnog izgleda promatranog objekta, primjerice neke zvijezde.

 

Opširnije: Pjege na Sjevernjači

Write comment (0 Comments)

Webb otkriva da je jedna dugo vremena proučavana zvijezda zapravo zvjezdani par!

WEBDvojna 1

"Zinuli smo od čuda!" kaže astronomkinja Mary Barsony, prva autorica novog znanstvenog rada kojim je opisano ovo istraživanje. "Nakon što smo taj izvor proučavali desetljećima, mislili smo da ga prilično dobro poznajemo. Ali bez MIRI-ja ne bismo znali da su tu zapravo dvije zvijezde, a niti to da one proizvode mlazove."

 

Opširnije: Webb otkriva da je jedna dugo vremena proučavana zvijezda zapravo zvjezdani par!

Write comment (1 Comment)

Komentari

  • Baki said More
    Zadovoljstvo je nešto skromno dodati... 13 sati ranije
  • goran01 said More
    8) symbiotic universe!!! 8)
    hoce biti... 2 dana ranije
  • goran01 said More
    vrh:Dvrh:Dvrh evo sada sa soc net : X... 2 dana ranije
  • Baki said More
    Stvoren 1980-ih, Habbl teleskop je još... 2 dana ranije
  • polux11 said More
    800 km je jedan pedeseti deo obima... 2 dana ranije

Foto...