Pre oko mesec dana je počela sa radom prva kamera za snimanje meteora na teritoriji Vojvodine (i cele Srbije), i to u saradnji Astronomskog društva "Univerzum" iz Bačke Palanke i Hrvatske meteorske mreže (HMM).

Kameru je, zajedno sa odgovorajućim softverom, naše AD dobilo od kolega iz Hrvatske meteorske mreže. Ova mreža uspešno radi već nekoliko godina i pokriva čitavu teritoriju Hrvatske. HMM raspolaže sa preko 20 kamera i sa velikim iskustvom koje nam nesebično prenose. Zbog svega toga zahvaljujem se ovom prilikom gospodinu Damiru Šegonu iz Pule, glavnom koordinatoru za HMM i gospodinu Koradu Korleviću koji je i inicirao ovaj projekat.

Ova prva kamera za sada je, eksperimentalno, montirana kod nas u Bčkoj Palanci, a planirano je da se u skoroj budućnosti napravi i čitava meteorska mreža koja će sarađivati sa susedima.

c_00000079

Na našu žalost, nastalo je vreme totalnog zatišja što se tiče meteorskih rojeva, tako da još nismo osetili punu draž snimljenih meteora.

Ali... baš sinoć 14.06.2009. u 23:45:36, na istoku je snimljen bolid negde oko -4m što nas je jako obradovalo pa smo ovo morali da podelimo sa Vama (pogledajte snimak gore)

Na našu sreću, isti taj bolid je snimljen i sa kamerom iz Valpova, a možda i drugim kamerama iz mreže što će pomoći da utvrdimo visinu i putanju a možda i mesto pada potencijalnog meteorita.

 


Komentari

  • Slavko said More
    Da li postoji neko izračunavanje, da bi... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Neverovatan um, ja nisam siguran da bih... 1 dan ranije
  • Baki said More
    Dobar izbor, posebno što je dat odgovor... 3 dana ranije
  • Baki said More
    U tekstu od 19. decembara 2012.... 3 dana ranije
  • Duca said More
    Opsezi mogućnosti su toliko veliki, da... 4 dana ranije

Foto...