Ovo je današnja Slika tjedna s ESA-inog sajta Svemirskog teleskopa Hubble.

Zbilja, o galaktici sa slike se ne zna čak ni to koliki joj je crveni pomak. No, sudeći po zamućenosti njenih spiralnih kraka na Hubbleovoj slici, reklo bi se da nema šanse da nam je bliže od jedno milijardu svjetlosnih godina. Znamo, međutim, da je ta supernova bila tipa Ia, i da se dogodila na crvenom pomaku od z = 0,0425. To bi značilo da je od nas udaljena samo oko 600 milijuna svjetlosnih godina, ali nisam siguran da je crveni pomak vjerodostojna informacija za izračun udaljenosti kada su posrijedi nama tako bliski objekti.


Priredio i prilagodio: 
Zoran Knez
AstroMosor

Leda857074

POD REFLEKTORSKIM SNOPOM SUPERNOVE

Ova Hubbleova Slika tjedna prikazuje galaktiku LEDA 857074, smještenu u zviježđu Eridana. LEDA 857074 je spiralna galaktika s prečkom, s djelomično prekinutim spiralnim kracima. Točno na njenoj prečki se nalazi i jedna osobito sjajna točka: to je supernova SN 2022adqz, koja je prilično važna za ovu Sliku tjedna.

NASA/ESA-in Svemirski teleskop Hubble je dosad promatrao najraznovrsnije svemirske objekte, od galaktika i maglica, do zvjezdanih jata i planeta u Sunčevom sustavu i izvan njega. Promatrački programi obično nastoje prikupiti podatke koji će pomoći astromima da pronađu odgovore na neka specifična pitanja. To obično znači da se većina opservacija usredotočava na objekte koje su astronomi već istraživali. Neki od njih su čuveni, poput maglice Rakovice ili zbijenog zvjezdanog jata Omege Kentaura; drugi, pak, možda i nisu tako dobro poznati široj javnosti, ali ih se ipak sreće u stotinama znanstvenih radova, poput galaktike Pauka ili NGC 4753. To nije slučaj i s ovom galaktikom: LEDA 857074 se spominje u manje od pet znanstvenih radova, a jedan od njih je sama Baza podataka o izvangalaktičkim objektima Lyon-Meudon (engl. Lyon-Meudon Extragalactic Database, LEDA). Praktično nikakvi podaci nisu zabilježeni o njoj, osim njenog položaja. Ona otkako je otkrivena jednostavno nije bila istraživana! Pa kako je onda privukla pozornost legendarnog Hubblea?

Odgovor na to pitanje je ona supernova: SN 2022adqz je bila otkrivena krajem 2022. g, u jednom automatiziranom pretraživanju neba, zbog čega je na početku 2023. g. Hubble usmjeren prema galaktici u kojoj se zbila. Astronomi su dosad katalogizirali na milijune galaktika, pa premda se danas svake godine zabilježi po nekoliko desetaka tisuća supernova, vjerojatnost da će se neka od njih zbiti u točno određenoj galaktici ostaje izuzetno malom. Mi usto ne znamo koliko je živa zvjezdorodna aktivnost u LEDA 857074, pa stoga ne znamo ni koliko često se u njoj događaju supernove. Toj se galaktici stoga posrećilo da ju je snimio Hubble, a sve zahvaljujući supernovi koja kao da ju je obasjala svojim reflektorskim snopom! Ona se time pridružila mnoštvu drugih, puno poznatijih nebeskih objekata koji su se našli u glavnoj ulozi na nekoj od Hubbleovih fotografija. 

ESA/Hubble & NASA, R. J. Foley

https://esahubble.org/images/potw2432a/


Preuzeto sa FB


 


Komentari

  • Duca said More
    Kada se deo energije pri (recimo) nekom... 9 sati ranije
  • Jozef said More
    Sunce ja vrlo aktivno. Na objavljenoj... 9 sati ranije
  • bogdan besir said More
    Sunce zagreva vodu koja isparava , kada... 23 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Savrsen clanak: informativan, zanimljiv,... 2 dana ranije
  • Brankica_06_PINK said More
    2 sata, :P pa to je malo, zahvaljujem 3 dana ranije

Foto...