Četvrtak, 03. oktobra, dvadeset minuta nakon ponoći iznad naših krajeva proletjela je iznimno sjajna vatrena kugla. Njezin je svijetleći trag među zvijezdama zabilježen "allsky" sustavom SKYNET Vidulini Observatory koji je odnedavno privremeno smješten na lokaciji Saršoni iznad Rijeke (Gregor Srdoč) gdje se nalazi i robotizirani teleskop za istraživanja planeta oko drugih zvijezda EXO NEXT.

Nakon pregledavanja snimaka koje je sustav SKYNET odradio tijekom proteklih dana ova je pojava detektirana na jednom snimku. Riječ je o komadu međuplanetarne materije koji je doživio „sraz" sa Zemljinom atmosferom usljed čega dolazi do ionizacije i pojave kratkotrajnog svijetlećeg traga na zvjezdanom nebu.

Tijekom sraza pri susretnim brzinama od nekoliko desetaka kilometara u sekundi najvjerojatnije je došlo do potpune dezintegracije ovog objekta.

VO bolid 03102013 gregor srdoc PRESS VO SKYNET observing area rijeka

Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Možda, za jedno 100 godina. Ali to... 18 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ne danas, uvek bilo i biće. 18 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    @Siniša: Nema stvarnog izleda Zemlje u... 18 sati ranije
  • Trovach said More
    Danas, kada se ogroman novac trosi na... 22 sati ranije
  • Siniša said More
    Pod uticajem gravitacije, tj. velike... 1 dan ranije

Foto...