Osmi putnik na Marsu
- Detalji
- Kategorija: Mars
- Datum kreiranja: četvrtak, 02 mart 2023 16:49
- Autor Marino Tumpić
Alieni, zemaljski na vanzemaljskoj sceni
Opširnije: Osmi putnik na Marsu
Write comment (0 Comments)Alieni, zemaljski na vanzemaljskoj sceni
Opširnije: Osmi putnik na Marsu
Write comment (0 Comments)
Ovo na slici nije prvi meteorit na kojega je NASA-in rover Curiosity nabasao otakako je prije 10,5 godina stigao na Mars, ali je vjerojatno najfiniji primjerak od te vrste dosad. Smjesta se prepozna da nije riječ o marsovskom kamenu! Zapravo, uopće nije riječ o kamenu. Meteorit je od željeza i nikla, što vjerojatno znači da je bio dio jezgre nekog nesuđenog planeta, kojemu je unutrašnjost bila u jednoj razvojnoj fazi rastaljena i diferencirana. To zadnje znači da su najteži sastojci bili potonuli na dno, tj. u središte objekta. Nažalost, tijelo je očigledno bilo razoreno u nekom kasnijem, vrlo dinamičnom događaju.
Write comment (0 Comments)
Najinteresantniji i najvažniji podaci o Marsu.
Opširnije: Zanimljivosti o Marsu
Write comment (0 Comments)Tja, mogu, ali to disanje bi vrlo kratko trajalo. A agonija bi počela odmah.
Opširnije: Mogu li ljudi da dišu vazduh Marsa?
Write comment (1 Comment)Procenjuje se da je magnituda 5, zapravo najveći potres ikada koji je detektovan na drugoj planeti. NASAin lender InSight detektovao je taj potres na Marsu i to ga kandiduje za najjači ikada zabeleženi potres na drugoj planeti. Marsotres de desio 4.5.2022. godine, odnosno 1.222. marsovski dan misije. InSight je do sada detektovao više od 1.313 marsotresa od početka misije, odnosno od novembra 2018. godine kada se lender uspešno spustio na površinu Marsa. Najveći prethodno zabeleženi marsotres bio je, po procenama, magnitude 4,2 i detektovan je 25.8.2021. godine.
Opširnije: NASAin lender InSight detektovao najjači potres iakda zabeležen na drugoj planeti
Write comment (0 Comments)Dva jaka potresa mijenjanju razumijevanje jezgra planeta
Opširnije: Rekordno snažni potresi zatresli planet
Write comment (0 Comments)Put Straha preko Sunčeva diska
Opširnije: Pomrčina Sunca kakvu nismo vidjeli
Write comment (0 Comments)Mars ima vrlo sličan dnevni ciklus kao naša planeta. Njegov siderički dan traje 24 časa, 37 minuta i 22 sekunde, dok tzv. solarni dan traje 24 časa, 39 minuta i 35 sekunde. Zato je Marsov dan, nama poznat kao 'sol', približno 40 minuta duži od dana na Zemlji.
Opširnije: Koliko traje dan na Marsu?
Write comment (0 Comments)Prvo mi se učinilo da gledam nešto poznato, ali nisam znao šta. A onda sam se setio – koža triceratopsa! Ali onda sam se opet setio (nisam baš toliko glup) da je to Mars: Drago, tamo nema triceratopsa! E onda sam se zainteresovao šta je to.
Opširnije: Slojevi i peščano mreškanje na Marsu
Write comment (0 Comments)Mars je čudo! Iako je u komšiluku, to je potpuno jedan stran svet, pun tajni i čuda. Baš mi je žao što nema filmova snimljenih tokom vožnji rovera, gde se kao iz nekih putničkih kola prati promicanje stena, kratera i planina...
Write comment (0 Comments)