jp3

Velika crvena pega na Jupiteru u poređenju sa Zemljom

Desi se ponekad da novo otkriće samo pokvari lepu priču. Godinama ste mogli noću  na poljani sa teleskopom poletarcima i drugim neukim sagovornicima da pokazujete Jupiter i u pravom trenutku, onda kada njihova pažnja već počne da popušta, da otkrijete jako čudnu činjenicu: Jupiter ima crvenu pegu, a to je žestoka oluja koja već četiri veka neprestano divlja. Četiri veka! Najmanje, jer Đovani Kasini ju je zapazio 1665. a ko zna od kada ona zapravo duva. I toliko je velika da u nju može da stane čitava naša planeta i da još ostane dosta prostora.  

Zatim publiku totalno sludite kada im kažete da crvena pega miriše na beli luk. Kako on to zna, upita se svaki slušalac…

 

U zadnje vreme ozbiljno se sumnja da je pega toliko stara. Odavno postoje neke nedoumice, ali sada se nalaze i neki dokazi koji osporavaju ovo gore pomenuto. Niko ne sumnja da je Kasini, veliki astronom 17. veka crvenu pegu video, samo nakon 1713. godine ona se više ne pominje u izveštajima i prošlo je čitavih 118 godina sve do 1831. kada su astronomi ponovo počeli da beleže jasnu ovalnu strukturu na planeti i to na istoj geografskoj širini na kojoj je pegu uočio Kasini.  

Od tada 190 godina crvena pega se prati i to je sigurno, samo postojalo je uvek pitanje da li je to zaista ista pega koju je video i Kasni, a o kojoj se više od jednog veka nisu primali izveštaji. 

Ali kako saznati odgovor? Formiran je tim istraživača Univerziteta u Baskiji, Španija koji je prvo sakupio podatke  sa posmatranja pege u poslednjih nekoliko decenija na osnovu kojih je nastojao da sastavi scenario formiranja pege. Tim je krenuo od tri različite metode formiranja pege:

  • Pege je mogla da nastane kao proizvod džinovske supeoluje
  • Da nastane kombinacijom i spajanjem nekoliko manjih vrtloga
  • Ili da je nastala kao posledica brzih strujanja materijala u pojasevima koji jure u suprotnim smerovima.

Simulacije su pokazale da je ovaj treći metod najuverljiviji. Zatim se analizirala veličina pege koja je 1879. u najširem delu imala 39.000 kilometara. Sada je ta širina više nego prepolovljena i iznosi 14.000 km.

cassini sketch jupiter

Velika crvena pega na Jupiteru, levo. Desno je crtež Đovani Kasinija.

Poređenjem veličine pege tokom decenija istraživači su došli do zaključka da je crvena pega nastala u 19. veku i to nakon što je nestala takva crvena pega koju je otkrio i posmatrao Kasini.

Pega nestaje

Sasvim je moguće da će ovaj posmatrački dragulj najveće planete sasvim iščeznuti već sledeće decenije i budući astronomi i uopšte planetarni posmatrači samo će čitati da je nekada pre 10 i više godina na Jupiteru divljala snažna oluja.

S druge strane, nova istraživanja govore da će se opet pojaviti neka druga moćna oluja na Jupiteru, pa će, ako tako bude i u narednom periodu Jupiter zadržati svoje čari.

 BBC Sky at Night

 


Komentari

  • Duca said More
    Kada se deo energije pri (recimo) nekom... 7 sati ranije
  • Jozef said More
    Sunce ja vrlo aktivno. Na objavljenoj... 7 sati ranije
  • bogdan besir said More
    Sunce zagreva vodu koja isparava , kada... 21 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Savrsen clanak: informativan, zanimljiv,... 2 dana ranije
  • Brankica_06_PINK said More
    2 sata, :P pa to je malo, zahvaljujem 3 dana ranije

Foto...